SUPERVIZARE ÎN PSIHOLOGIE CLINICĂ

Supervizare și intervizare de grup și individuală pentru psihologii atestați în psihologie clinică.

Activitatea va consta in supervizarea activitatii clinice a psihologilor (cazuri de evaluare clinică, psihodiagnostic si interventie psihologica) si prezentarea de informatii privind:

- metodologia evaluarii clinice: interviul clinic, evaluarea psihologica; raportul de psihodiagnostic si evaluare clinica;

- probe psihologice care evaluează tabloul clinic: probe psihologice care evaluează mecanismele etiopatogenetice/de sanogeneză asociate tablourilor clinice

- intervenția psihologică: planificare, monitorizare, evaluare

Supervizare și intervizare în psihologie clinică

2 noiembrie 2017, orele 16.30-19.30, București
Piața Walter Mărăcineanu nr. 1-3, etaj 4, sala nr. 77

Structură

Durată: 60 ore supervizare (48 ore de supervizare în grup și 12 ore de supervizare individuală) pe o perioadă de 12 luni, după un program detaliat, anexă a contractului de supervizare (conform cerintelor Colegiului Psihologilor din Romania).

Întâlnirile vor avea loc o dată la două săptămâni, joia, între orele 16.30-19.30, pe o perioadă de 12 luni.

• consiliere și asistență pe tot traseul supervizării, până la obținerea atestatului de psiholog clinician practicant autonom
  • întocmirea dosarului și depunerea actelor la COPSI
  • sprijin în elaborarea studiilor de caz și a rapoartelor de activitate
  • consultanță în înființarea formelor de exercitare a profesiei (dacă este cazul)
  • materiale utile în activitatea practică
  • pauze de cafea incluse
  • un mediu dinamic bazat pe învățare activă
  • Ne ocupam de depunerea contractelor/actelor si de facilitarea relatiei cu COPSI!!

Voucher în valoare de 50 de lei, ce poate fi folosit la toate cursurile Asociației Catharsis:

Mă înscriu acum

Cum este organizată activitatea și ce vei învăța

Grupul de supervizare /intervizare are o puternică componentă aplicativă (90% practică, 10% teorie). În activitatea de învățare vor fi utilizate jocul de rol, brainstorming-ul, activitatea în grupuri, studiile de caz aduse de către participanți sau asuse din activitatea practică a supervizorilor. Supervizorii vor oferi informații relevante pentru lucrul cu clienții și pentru depășirea dificultăților întâlnite în practică, cu accent pe următoarele teme:

• evaluarea psihologică clinică/ psihodiagnostic clinic - identificarea factorilor psihologici implicați în sănătate, dezvoltare și tulburare/ boală mintală, handicap/ dizabilități, evaluarea psihologică clinică a copiilor cu cerințe educaționale speciale (CES)**), sarcina sau adopție, plasament, educație, adicții, intervenții paliative, mediul instituțional sau penitenciar, justiție (asistență psihologică la audierea participanților în procesul judiciar, asistență psihologică pentru recuperare și reintegrare socială), la adult, familie sau copil; promovarea și optimizarea sănătății și dezvoltării umane;
  • intervenție psihologică clinică primară - consiliere psihologică primară și psihoterapii scurte - controlul primar al factorilor psihologici implicati în sănatate și boală.

Cui se adresează programul de supervizare?

Misiunea principală a acestui program este aceea de a forma psihologi clinicieni practicieni.

Supervizarea se adresează psihologilor absolvenţi ai unei instituţii de învăţământ superior (cu durata de 4 ani sau de 3 ani – învățământ în sistem Bologna), care au atestat de liberă în psihologie clinică, sub supervizare.

Orele de supervizare sunt recunoscute de către Colegiul Psihologilor din Romania și se adresează psihologilor care au atestat de liberă practică în psihologie clinică, în supervizare (se poate obține imediat după terminarea facultății de psihologie).

SUPERVIZOR

Iulia OPREAsupervizor în psihologie clinică, autorizat de Colegiul Psihologilor din România, psiholog clinician principal, psihoterapeut formator/supervizor terapie de familie, specializare psihoterapie cognitiv-comportamentala, membru Colegiu Psihologilor din Romania, experiență îndelungată în abordarea pacientului cu boli cronice (HIV/SIDA, adicții).

Detalii cost
Taxa de participare: 150 lei pe ședință (50 lei / oră) – se plătește prin transfer bancar, în contul deschis la BCR - Sucursala Dorobanți – București, IBAN: RO70RNCB0280137999970001, CIF 32395960, cu mențiunea "Taxa curs supervizare psihologie clinică" sau in ziua cursului.

Piața Valter Mărăcineanu nr. 1-3, intrarea 4 (vis-a-vis de Hotel Opera), etaj 4, sala 77, Sector 1, București

Mijloace de transport în comun:

Mă înscriu acum

Va stam la dispozitie pentru detalii si inscrieri

E-mail: cursuri@asociatiacatharsis.ro

Copyright © 2017, Asociatia Catharsis. All rights reserved.