Curs Violența domestică

VIOLENȚA DOMESTICĂ – COORDONAREA INTERVENȚIEI STRATEGICE (DVCI)

Ne bucurăm să te anunțăm că începem seria de atelierele de lucru și sesiuni de formare
din cadrul proiectului
DVCI împotriva violenței domestice.

Cursul este gratuit și se adresează experților în domeniu. Experiența relevantă în domeniu va fi dovedită pe baza CV-ului și a unei adeverințe de la locul de muncă (în original, în ziua cursului).

Cursul se va desfășura în 3 serii, pentru 20 psihologi, 20 asistenți sociali și 20 cadre didactice din învățământul gimnazial și liceal, în următoarele perioade:

• Seria 1: 26-27-28 martie, respectiv 16-17-18 aprilie 2018
  • Seria 2: 23-24-25 aprilie, respectiv 7-8-9 mai 2018
  • Seria 3: 14-15-16 mai respectiv 28-29-30 mai 2018
  • Desfășurare: 6 zile per serie, între orele 16.30-20.30, la sediul Asociației Catharsis

Mă înscriu acum

P.S.: Poți consula rezultatele Studiului național pentru identificarea nevoii de instruire
a practicienilor din domeniul violenței împotriva femeilor și fetelor
 aici.

Proiectul DVCI are ca obiectiv principal creșterea nivelului de expertiză al profesioniștilor responsabili pentru conducerea și coordonarea răspunsului la violența domestică și a altor forme de violență împotriva femeilor și fetelor.

Violența împotriva femeilor și fetelor este o încălcare sistematică și pe scară largă a drepturilor omului și este o problemă cu care se confruntă fiecare societate, la nivel global. Este o problemă multidimensională care are legături și impact asupra altor realități sociale, inclusiv sărăcia, șomajul, infracționalitatea juvenilă, abuzul asupra copiilor, sănătatea și dependențele de substanțe licite sau ilicite (vezi mai multe detalii pe site).

Îți stăm la dispozitie pentru detalii si inscrieri

E-mail: cursuri@asociatiacatharsis.ro

Copyright © 2018, Asociatia Catharsis. All rights reserved.