Curs Formator acreditat ANC, cod COR 242401 cu 18 competențe

Curs perfecționare FORMATOR
curs acreditat ANC, cod COR 242401 (vezi autorizație)

- cursul poate fi achiziționat și din catalogul  -

București: 25 martie - 20 mai 2020, orele 17.00-20.30 (in fiecare miercuri)
Examen ANC: 27 mai

• Certificat de absolvire autorizat de către Ministerul Muncii, Familiei, Protecției Sociale și Persoanelor Vârstnice și de către Ministerul Educației Naționale, conf. Ordonanței Guvernului României nr 129/2000 republicată.
  • Oportunitate de promovare a activitatii ca formator, după absolvire, pe site-ul Asociatiei Catharsis, secțiunea formatori acreditați.
  • Primești suportul cursuluiPentru a știi la ce să te aștepți poți descărca descrierea manualului și a cursului.

Formular de înscriere

Plată cu cardul

Tips: Achiziționează cursul din magazinul online și ai locul rezervat.
Poți vedea în timp real numărul de locuri disponibile.
Competențe/abilități profesionale dobândite la finalul cursului
  1. Aplicarea prevederilor legale referitoare la formarea profesională a adulților
  2. Realizarea analizei de nevoi privind formarea profesională a adulților
  3. Respectarea eticii și a standardelor profesionale în formarea profesională a adulților
  4. Evaluarea competențelor inițiale ale participanților la programul de formare profesională a adulților
  5. Aplicarea procedurilor de asigurare a calității activității de formare profesională a adulților
  6. Comunicarea și relaționarea în procesul de formare
  7. Dezvoltarea lucrului în echipa implicată în procesul de formare
  8. Gestionarea conflictelor
  9. Organizarea activităților de formare
  10. Proiectarea procesului de instruire
  11. Elaborarea instrumentelor de evaluare
  12. Realizarea activităților de formare teoretică
  13. Realizarea activităților de formare practică
  14. Gestionarea și administrarea resurselor specifice procesului de formare
  15. Organizarea procesului de evaluare a participanților la programul de formare profesională a adulților
  16. Efectuarea evaluării și furnizarea feedback-ului privind revizuirea procesului de formare profesionala a adulților
  17. Analiza și comunicarea rezultatelor instruirii
  18. Dezvoltarea personală continuă a formatorului
Examenul de absolvire

Constă într-un test grilă și prezentarea unui plan de curs, realizat individual de fiecare participant. Pentru elaborarea planului, participantii beneficiază de asistență din partea formatorilor.

Persoanelor cu studii superioare care doresc să înceapă o carieră în domeniul formării profesionale și care doresc să îşi dezvolte abilităţile personale şi profesionale pentru a deveni formatori, pentru a putea concepe, proiecta, organiza şi susţine cursuri, workshop-uri sau conferințe publice.

dr. Zoe-Doina Niță, coordonator de formare în cadrul Asociației pentru Dezvoltarea Serviciilor Sociale și Educaționale CATHARSIS. Cursuri dezvoltate în cadrul asociației: Manager de Proiect; Metode și tehnici interactive de autocunoaștere și dezvoltare personală utilizate în lucrul cu copii și adolescenți; Mangementul furiei; Abordarea terapeutică a tulburărilor cauzate de uzul de substanțe. Alte cursuri dezvoltate și susținute până în prezent: Dezvoltare personală; Educație financiară; Antreprenoriat social; Curs de bază în adicții susținut la Masterul de Probațiune din cadrul Facultății de Sociologie și Asistență Socială a Universității din București.

Taxa de participare

Taxa de participare este de 600 lei pentru plata integrală înainte de începerea cursului (1000 lei pentru plata în rate, până la finalul cursului), prin magazinul online (o plată simplă cu cardul) sau în contul Asociației pentru Dezvoltarea Serviciilor Sociale și Educaționale CATHARSIS (CIF 32395960) deschis la BCR, IBAN RO70RNCB0280137999970001, după înregistrare și primirea facturii proforme (verifică primirea ei inclusiv în secțiunea Spam sau Promoții).

Locație București
Asociația Catharsis: Piața Valter Mărăcineanu nr. 1-3, etaj 3, sala 116, Sector 1, București

Pentru confirmarea locului

Copyright © 2019, Asociatia Catharsis. All rights reserved.