SUPERVIZARE ÎN PSIHOLOGIE CLINICĂ

Supervizare și intervizare în psihologie clinică

Bucureștiîntâlniri bilunare, în prima și a treia joi din lună, orele 16-19.00

Piața Valter Mărăcineanu nr. 1-3, etaj 3, sala nr. 116

Structură

Durată: 100 ore supervizare în grup, distribuite pe o perioadă de minim 12 luni, conform contractului de supervizare aprobat de Colegiul Psihologilor din România.

• asistență pe tot traseul supervizării profesionale, până la obținerea autonomiei profesionale
  • întocmirea dosarului și depunerea actelor la CPR
  • sprijin în elaborarea studiilor de caz și a rapoartelor de activitate
  • consultanță în înființarea formelor de exercitare a profesiei (dacă este cazul)
  • materiale utile în activitatea practică
  • un mediu dinamic bazat pe învățare activă
Ce presupune programul de supervizare

Grupul de supervizare/intervizare are o puternică componentă aplicativă, cu accent pe dobândirea competențelor specifice psihologului clinician:

• evaluarea psihologică clinică/ psihodiagnostic clinic - identificarea factorilor psihologici implicați în sănătate, dezvoltare și tulburare/ boală mintală, handicap/ dizabilități, evaluarea psihologică clinică a copiilor cu cerințe educaționale speciale (CES), sarcina sau adopție, plasament, educație, adicții, intervenții paliative, mediul instituțional sau penitenciar, justiție (asistență psihologică la audierea participanților în procesul judiciar, asistență psihologică pentru recuperare și reintegrare socială), la adult, familie sau copil; promovarea și optimizarea sănătății și dezvoltării umane;
  • intervenție psihologică clinică primară - consiliere psihologică primară și psihoterapii scurte - controlul primar al factorilor psihologici implicati în sănatate și boală.
Cui se adresează

Misiunea principală a acestui program este aceea de a superviza activitatea profesională a psihologului clinician practicant.

Supervizarea se adresează psihologilor care dețin un atestat de liberă practică în psihologie clinică, sub supervizare - se poate obține după terminarea facultății de psihologie.

Supervizor

Psih. Iulia OPREAsupervizor în psihologie clinică, autorizat de Colegiul Psihologilor din România, psiholog clinician principal, psihoterapeut formator/supervizor terapie de familie, psihoterapie cognitiv-comportamentala, membru Colegiul Psihologilor din Romania, experiență îndelungată în abordarea pacientului cu boli cronice (HIV/SIDA, adicții). Accesează Site. Alte detalii la tel. 0720 570 935.

Taxa de participare

Taxa participare50 lei/oră

Mă înscriu acum

Tips: Înscrie-te prin formularul online. Vei primi un mail de confirmare în scurt timp.

Asociația Catharsis: Piața Valter Mărăcineanu nr. 1-3, etaj 3, sala 116, Sector 1, București

Vă stăm la dispoziție pentru detalii și înscrieri

Copyright © 2020, Asociatia Catharsis. All rights reserved.